Home > Elektronik Rumah Tangga > TV > Samsung Led 55 BU8000 Cristal UHD 4K Smart TV UA55BU8000KXXD
Produk lain dari Samsung :
Samsung Galaxy S26 Ultra 12
NEW! Samsung Galaxy S26 Ultra 12/256GB - White | Hp AI | Privacy Display
Rp 24.499.000
Samsung TV 50
Samsung TV 50" QLED Q60D 4K Smart TV QA50Q60DAKXXD - Black
Rp 9.499.000
Samsung Galaxy S26+ 12/512G
NEW! Samsung Galaxy S26+ 12/512GB - Sky Blue | Hp AI | Photo Assist | 4900 mAh
Samsung Galaxy Watch8 44mm
Samsung Galaxy Watch8 44mm - Graphite | Bluetooth | Smart watch AI | Prosesor 3nm | Sleep Coaching
Samsung Laundry Top-load Wa
Samsung Laundry Top-load Washer AI Wash 19kg WA80F19B9BSE - Black
Samsung Led 55 BU8000 Cristal UHD 4K Smart TV UA55BU8000KXXD
Gambar :
mulai dari Rp 325.465 / bulan
Kartu Kredit dengan Cicilan 0% mulai dari
Deskripsi Produk :
Garansi Resmi Dari Samsung Indonesia Selama 1 Tahun
LED
Series
8
Display
Screen Size
55"
Resolution
3,840 x 2,160
Crystal Processor 4K
One Billion Color
Yes
PQI (Picture Quality Index)
2200
Support
HLG (Hybrid Log Gamma)
Mega Contrast
Color
Dynamic Crystal Color
Contrast Enhancer
Auto Motion Plus
Film Mode
Filmmaker Mode (FMM)
Brightness/Color Detection
Brigtness Detection
Audio
Dolby Digital Plus
MS12 2ch
Sound Output (RMS)
20W
Speaker Type
2CH
Bluetooth Audio
Smart Service
Samsung SMART TV
Smart
Operating System
Tizenâ„¢
Bixby
Web Browser
SmartThings App Support
SmartThings
Smart Feature
Mobile to TV - Mirroring, DLNA
Tap View
Easy Setup
App Casting
Bluetooth Low Energy
WiFi Direct
TV Sound to Mobile
Sound Mirroring
Wireless Dex
Cloud Service
Microsoft 365
Differentiation
Tune Station
Yes (Indonesia Only)
Analog Clean View
Triple Protection
No
USB
2
1/1(Common Use for Terrestrial)/0
HDMI A / Return Ch. Support
eARC
Yes (HDMI 2)
HDMI Quick Switch
Front Color
BLACK
Stand Type
FLOAT LIFT
Stand Color
BLACK
Additional Feature
Auto Channel Search
Caption (Subtitle)
Connect Shareâ„¢ (HDD)
ConnectShareâ„¢ (USB 2.0)
Local Languages
BT HID Built-in
USB HID Support
Teletext (TTX)
IPv6 Support
MBR Support
Accessibility
Accessibillity - Voice Guide
UK English, China Chinese, Korean
Accessibility - Learn TV Remote / Learn Menu Screen
UK English, (Singpore: +French, Spanish)
Accessibility - Others
AC100-240V 50/60Hz
Power Consumption (Max)
165 W
Eco Sensor
Yearly Power Consumption (EU standard)
N/A kWh
Package Size (WxHxD)
1399 x 846 x 148 mm
Set Size with Stand (WxHxD)
1232.1 x 747.8 x 228.8 mm
Set Size without Stand (WxHxD)
1232.1 x 708.8 x 25.7 mm
Stand (Basic) (WxD)
904.1 x 228.8 mm
VESA Spec
200 x 200 mm