Kategori Produk :
Elektronik Rumah Tangga
Lihat Semua Produk
263
Produk lain dari Samsung :
Samsung Galaxy A37 5G 8/128
NEW! Samsung Galaxy A37 5G 8/128GB - Awesome Graygreen | Hp AI | IP68 | 5000 mAh
Rp 6.599.000
Samsung Galaxy S25 Ultra 12
Samsung Galaxy S25 Ultra 12/256GB - Titanium Black
Rp 22.999.000
Samsung Galaxy A26 5G 8/256
Samsung Galaxy A26 5G 8/256GB - Black
Samsung Galaxy A26 5G 8/256
Samsung Galaxy A26 5G 8/256GB - Light Green
Samsung Galaxy S26 Ultra 12
NEW! Samsung Galaxy S26 Ultra 12/512GB - Sky Blue | Hp AI | Privacy Display
Samsung 55 Inch LS01 The Frame Art Mode 4K Smart TV QA55LS01BAKXXD
-6%*
Gambar :
mulai dari Rp 477.487 / bulan
Kartu Kredit dengan Cicilan 0% mulai dari
Deskripsi Produk :
Garansi Resmi Samsung Indonesia Selama 1 Tahun
Spesifikasi
Spesifikasi
Product Type
QLED
Series
LS
Display
Screen Size
55"
Refresh Rate
100Hz
Resolution
4K (3,840 x 2,160)
Anti Reflection
Matte Display
Video
Picture Engine
Quantum Processor 4K
One Billion Color
Yes
PQI (Picture Quality Index)
3300
HDR (High Dynamic Range)
Quantum HDR
AI Streaming
N/A
HDR 10+
Yes (ADAPTIVE/ GAMING)
AI Upscale
Yes
HLG (Hybrid Log Gamma)
Contrast
Mega Contrast
Color
100% Colour Volume with Quantum Dot
Micro Dimming
Supreme UHD Dimming
Brightness/Color Detection
Brigtness Detection
Contrast Enhancer
Real Depth Enhancer
Auto Motion Plus
Film Mode
Dynamic Refresh Technology
N/A
Clear Motion
LED Clear Motion
Noise Reduction
Expert Calibration
Smart Calibration
Basic
Filmmaker Mode (FMM)
Audio
Dolby Digital Plus
MS12 2ch
Active Voice Amplifier
Adaptive Sound
Adaptive Sound+
Object Tracking Sound
OTS Lite
Q-Symphony
Audio Pre-selection Descriptor
Hole Array Speaker
Sound Output (RMS)
40W
Speaker Type
4CH
Woofer
Multiroom Link
Bluetooth Audio
Dolby Atmos
Dual Audio Support (Bluetooth)
Smart Service
Samsung SMART TV
Smart
Operating System
Tizenâ„¢
Bixby
Voice Interaction
Far-Field Voice Interaction
Multi Voice Assistant
Works With Alexa
Samsung TV Plus
Web Browser
SmartThings App Support
SmartThings
Samsung Health
Universal Guide
Media Home
Smart Feature
TV to Mobile - Mirroring
Mobile to TV - Mirroring, DLNA
NFC on TV
Yes (Sound Mirroring)
TV Initiate Mirroring
Tap View
SmartThings Hub
Multi-View
upto 2 videos
Sound Wall
Mobile Camera Support
360 Video Player
Easy Setup
App Casting
Bluetooth Low Energy
WiFi Direct
TV Sound to Mobile
Sound Mirroring
Ambience
Ambient Mode+
Wireless Dex
Cloud Service
Microsoft 365
Chat Togethter
Watch Together
Game Feature
Auto Game Mode (ALLM)
Game Motion Plus
Dynamic Black EQ
Surround Sound
Super Ultra Wide Game View
Mini Map Zoom
FreeSync
FreeSync Premium Pro
HGiG
G-SYNC
Light-sync
Gaming Hub
Tuner/Broadcasting
Digital Broadcasting
DVB-T2 (*VN: DVB-T2C)
Analog Tuner
CI (Common Interface)
Data Broadcasting
HbbTV 2.0.3 (SG)
Connectivity
HDMI
4
USB
2 x USB-A
HDMI (High Frame Rate)
4K 120Hz (for HDMI 1/2/3/4)
Component In (Y/Pb/Pr)
Composite In (AV)
USB-C (Camera Only)
Ethernet (LAN)
Digital Audio Out (Optical)
1
RF In (Terrestrial / Cable input)
1/1(Common Use for Terrestrial)/0
Ex-Link ( RS-232C )
CI Slot
HDMI A / Return Ch. Support
eARC
Yes (HDMI 3)
HDMI Quick Switch
Wi-Fi
Yes (WiFi5)
Bluetooth
Yes (BT5.2)
Anynet+ (HDMI-CEC)
One Connect Box
Design
Design
Serif Design
Bezel Type
VNB
Slim Type
Normal
Front Color
CLOUD WHITE
Stand Type
METAL FLOOR STAND
Stand Color
BLACK
Speaker Jersey Color
Additional Feature
Auto Rotation
9:16 Screen Support
Décor Mode
Motion Detection (Frame)
Auto Channel Search
Caption (Subtitle)
Connect Shareâ„¢ (HDD)
ConnectShareâ„¢ (USB 2.0)
EPG
Extended PVR
IP Control
OSD Language
Local Languages
BT HID Built-in
USB HID Support
Teletext (TTX)
Time Shift
V-Chip
IPv6 Support
MBR Support
Accessibility
Accessibillity - Voice Guide
UK English, China Chinese, Korean
Accessibility - Learn TV Remote / Learn Menu Screen
UK English, (Singpore: +French, Spanish)
Accessibility - Others
Sign Language Guide
Auto Caption Position
Power & Eco Solution
Eco Sensor
Power Supply
AC100-240V 50/60Hz
Power Consumption (Max)
165 W
Energy Efficiency Class
Power Consumption (Stand-by)
Power Consumption (Energy Saving Mode)
Power Consumption (Typical)
Yearly Power Consumption (EU standard)
Auto Power Off
Auto Power Saving
Dimension
Package Size (WxHxD)
1403 x 894 x 308 mm
Set Size with Stand (WxHxD)
1254.9 x 1237.4 x 482.8 mm
Set Size without Stand (WxHxD)
1254.9 x 748.3 x 221 mm
Stand (Basic) (WxD)
1051.0 x 482.8 mm