Home > Elektronik Rumah Tangga > TV > Samsung TV QA43Q60DAKXXD
Kategori Produk :
Elektronik Rumah Tangga
Lihat Semua Produk
263
Produk lain dari Samsung :
Samsung Galaxy A26 5G 8/256
Samsung Galaxy A26 5G 8/256GB - Light Green
Rp 4.999.000
Samsung AC 2 PK WindFree Li
Samsung AC 2 PK WindFree Lite with Digital Inverter - White
Rp 7.985.000
Samsung Led 50 BU8500 Crist
Samsung Led 50 BU8500 Cristal UHD 4K Smart TV UA50BU8500KXXD
Samsung AC WindFree Ultra 1
Samsung AC WindFree Ultra 1PK - White
Samsung Galaxy Tab A11 WiFi
NEW! Samsung Galaxy Tab A11 WiFi 4/64GB - Gray
Samsung TV QA43Q60DAKXXD
Samsung TV QA43Q60DAKXXD
-18%*
Gambar :
Share to whatsapp facebook X
Harga
Rp 7.499.000     Rp 6.839.000
mulai dari Rp 248.727 / bulan
Kartu Kredit dengan Cicilan 0% mulai dari
Deskripsi Produk :
Garansi Resmi dari Samsung Indonesia selama 1 Tahun
Product Type
QLED
Display
Screen Size
43"
Refresh Rate
50Hz
Resolution
4K (3,840 x 2,160)
Video
Picture Engine
Quantum Processor Lite 4K
HDR (High Dynamic Range)
Quantum HDR
HDR 10+
Yes (ADAPTIVE)
AI Upscale
4K Upscaling
Contrast
Dual LED
Micro Dimming
Supreme UHD Dimming
Contrast Enhancer
Yes
Motion Technology
Motion Xcelerator
Smart Calibration
Basic
Filmmaker Mode (FMM)
Yes
Audio
Adaptive Sound
Adaptive Sound
Object Tracking Sound
OTS Lite
Q-Symphony
Sound Output (RMS)
20W
Speaker Type
2CH
Multiroom Link
No
Smart Service
Operating System
Tizenâ„¢ Smart TV
Bixby
Web Browser
Works with AI Speaker
Google Assistant (SG only)
SmartThings
Smart Feature
Multi Device Experience
Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View
Multi-View
upto 2 videos
Ambience
Ambient
NFT
Nifty Gateway
Apple AirPlay
Daily+
Game Feature
Auto Game Mode (ALLM)
Game Motion Plus
Super Ultra Wide Game View
Mini Map Zoom
Light-sync
Yes (SG only)
HGiG
Tuner/Broadcasting
Digital Broadcasting
DVB-T2 (*VN: DVB-T2C)
Analog Tuner
Data Broadcasting
HbbTV 2.0.3 (SG)
TV Key Support
Connectivity
HDMI
3
USB
2 x USB-A
HDMI (High Frame Rate)
4K 60Hz (for HDMI 1/2/3)
Ethernet (LAN)
1
Digital Audio Out (Optical)
RF In (Terrestrial / Cable input)
1/1(Common Use for Terrestrial)/0
Wi-Fi
Yes (Wi-Fi 5)
Bluetooth
Yes (BT5.2)
Anynet+ (HDMI-CEC)
HDMI Audio Return Channel
eARC/ARC
Design
Design
AirSlim
Bezel Type
3 Bezel-less
Slim Type
Slim look
Front Color
BLACK
Stand Type
SIMPLE PLUS-WIDE
Stand Color
BLACK
Additional Feature
Embeded POP
EPG
Extended PVR
IP Control
OSD Language
Local Languages
Accessibility
Accessibillity - Voice Guide
UK English, China Chinese, Korean, Indonesia, Vietnamese
Low Vision Support
Hearing Impaired Support
Closed Caption (Subtitle), Multi-output Audio, Sign Language Zoom
Motor Impaired Support
Slow Button Repeat, Remote Control App. for All
Power & Eco Solution
Eco Sensor
Power Supply
AC100-240V~ 50/60Hz
Power Consumption (Max)
130 W
Auto Power Off
Auto Power Saving
Dimension
Package Size (WxHxD)
1093 x 677 x 129 mm
Set Size with Stand (WxHxD)
965.5 x 623.7 x 187.6 mm
Set Size without Stand (WxHxD)
965.5 x 559.4 x 25.7 mm
Stand (Basic) (WxD)
701.7 x 187.6 mm
VESA Spec
200 x 200 mm