Home > Elektronik Rumah Tangga > TV > Samsung 75 Q80B QLED Smart TV UHD 4K 75 Inch QA75Q80BAKXXD
Produk lain dari Samsung :
Samsung Smart TV 75 inch QL
Samsung Smart TV 75 inch QLED 4K dengan Quantum HDR QA75Q60BAKXXD
Rp 32.855.000
Samsung Galaxy A26 5G 8/256
Samsung Galaxy A26 5G 8/256GB - Black
Rp 4.999.000
Samsung Smart TV 50 inch Cr
Samsung Smart TV 50 inch Crystal UHD CU7000 dengan Crystal Processor 4K - UA50CU7000KXXD
Samsung Smart TV 65 inch Ne
Samsung Smart TV 65 inch Neo QLED 4K dengan Quantum Matrix Technology QA65QN90BAKXXD
Samsung Galaxy Buds Core -
NEW! Samsung Galaxy Buds Core - White
Samsung 75 Q80B QLED Smart TV UHD 4K 75 Inch QA75Q80BAKXXD
Gambar :
mulai dari Rp 1.348.884 / bulan
Kartu Kredit dengan Cicilan 0% mulai dari
Spesifikasi
Product
QLED
Series
8
Display
Screen Size
75"
Refresh Rate
100Hz
Resolution
3,840 x 2,160
Video
Picture Engine
Quantum Processor 4K
One Billion Color
Yes
PQI (Picture Quality Index)
3800
HDR (High Dynamic Range)
Quantum HDR 12x
HDR 10+
Certified(HDR10+ Adaptive & HDR10+ GAMING)
AI Upscale
Yes
HLG (Hybrid Log Gamma)
Contrast
Direct Full Array
Color
100% Colour Volume with Quantum Dot
Viewing Angle
Wide Viewing Angle
Brightness/Color Detection
Brightness/Color Detection
Micro Dimming
Supreme UHD DimmingUHD Dimming
Contrast Enhancer
Real Depth Enhancer
Auto Motion Plus
Film Mode
Motion Technology
Motion Xcelerator Turbo+
Clear Motion
LED Clear Motion
Noise Reduction
Smart Calibration
Basic
Filmmaker Mode (FMM)
Audio
olby Atmos
es
olby Digital Plus
S12 5.1ch
ctive Voice Amplifier
es
daptive Sound
daptive Sound+
bject Tracking Sound
TS
-Symphony
ound Output (RMS)
0W
peaker Type
.2.2CH
oofer
ultiroom Link
luetooth Audio
ual Audio Support (Bluetooth)
Smart Service
Samsung SMART TV
Smart
Operating System
Tizenâ„¢
Bixby
Far-Field Voice Interaction
Web Browser
SmartThings App Support
SmartThings
Media Home
Smart Feature
TV to Mobile - Mirroring
Mobile to TV - Mirroring, DLNA
TV Initiate Mirroring
Tap View
Multi-View
upto 2 videos
Sound Wall
Mobile Camera Support
360 Video Player
360 Camera Support
Easy Setup
App Casting
Bluetooth Low Energy
WiFi Direct
TV Sound to Mobile
Sound Mirroring
Ambience
Ambient Mode+
Wireless Dex
Cloud Service
Microsoft 365
Differentiation
Tune Station
Yes (Indonesia Only)
Analog Clean View
Game Feature
Auto Game Mode (ALLM)
Game Motion Plus
Dynamic Black EQ
Surround Sound
Super Ultra Wide Game View
Mini Map Zoom
FreeSync
FreeSync Premium Pro
HGiG
Tuner/Broadcasting
Digital Broadcasting
DVB-T2 (*VN: DVB-T2C)
Analog Tuner
Data Broadcasting
HbbTV 2.0.3 (SG)
TV Key Support
Connectivity
HDMI
4
USB
2
HDMI (High Frame Rate)
4K 120Hz (for HDMI 1/2/3/4)
Ethernet (LAN)
Digital Audio Out (Optical)
1
RF In (Terrestrial / Cable input)
1/1(Common Use for Terrestrial)/0
HDMI A / Return Ch. Support
eARC
Yes (HDMI 3)
HDMI Quick Switch
Wi-Fi
Yes (WiFi5)
Bluetooth
Yes (BT5.2)
Anynet+ (HDMI-CEC)
Design
Design
Stylish Q
Bezel Type
4 Bezel-less
Slim Type
Slim look
Front Color
CARBON SILVER
Stand Type
FLOATING PLATE
Stand Color
SAND CARBON
Additional Feature
Auto Channel Search
Caption (Subtitle)
Connect Shareâ„¢ (HDD)
ConnectShareâ„¢ (USB 2.0)
EPG
Extended PVR
OSD Language
Local Languages
BT HID Built-in
USB HID Support
Teletext (TTX)
Time Shift
IPv6 Support
MBR Support
Accessibility
Accessibillity - Voice Guide
UK English, Mandarin Chinese, Korean, French, Italian, German, Spanish
Accessibility - Learn TV Remote / Learn Menu Screen
UK English, (Singpore: +French, Spanish)
Accessibility - Others
Power & Eco Solution
Eco Sensor
Power Supply
AC100-240V 50/60Hz
Power Consumption (Max)
390 W
Auto Power Off
Auto Power Saving
Dimension
Package Size (WxHxD)
1931 x 1115 x 214 mm
Set Size with Stand (WxHxD)
1670.6 x 1036.2 x 316.8 mm
Set Size without Stand (WxHxD)
1670.6 x 958.7 x 54.7 mm
Stand (Basic) (WxD)
420.0 x 316.8 mm
VESA Spec
400 x 400 mm