Produk lain dari Samsung :
Samsung Galaxy Fit 3 - Pink
Samsung Galaxy Fit 3 - Pink Gold
Rp 899.000
Samsung Laundry Top-load Wa
Samsung Laundry Top-load Washer AI Wash 10.5kg WA80F10S2CSE - Black
Rp 6.349.000
Samsung Galaxy S25 FE 8/512
Samsung Galaxy S25 FE 8/512GB - Navy | Smartphone AI | Galaxy AI | 4900 mAh
Samsung Led 65 BU8500 Crist
Samsung Led 65 BU8500 Cristal UHD 4K Smart TV UA65BU8500KXXD
Samsung Galaxy Tab A11 LTE
NEW! Samsung Galaxy Tab A11 LTE 4/64GB - Gray
Samsung 55 Inch LS03 The Frame Art Mode 4K Smart TV QA55LS03BAKXXD
-5%*
Gambar :
mulai dari Rp 532.767 / bulan
Kartu Kredit dengan Cicilan 0% mulai dari
Deskripsi Produk :
Garansi Resmi Samsung Indonesia Selama 1 Tahun
Product
QLED
Series
LS
Display
Screen Size
55"
Resolution
3,840 x 2,160
Anti Reflection
Matte Display
Video
Picture Engine
Quantum Processor 4K
One Billion Color
Yes
PQI (Picture Quality Index)
3500
HDR (High Dynamic Range)
Quantum HDR
HDR 10+
Certified(HDR10+ & HDR10+ GAMING)
AI Upscale
Yes
HLG (Hybrid Log Gamma)
Contrast
Dual LED
Color
100% Colour Volume with Quantum Dot
Micro Dimming
Supreme UHD Dimming
Brightness/Color Detection
Brightness/Color Detection
Contrast Enhancer
Real Depth Enhancer
Auto Motion Plus
Film Mode
Filmmaker Mode (FMM)
Audio
Dolby Digital Plus
MS12 5.1ch
Active Voice Amplifier
Adaptive Sound
Adaptive Sound+
Object Tracking Sound
OTS
Q-Symphony
Sound Output (RMS)
40W
Speaker Type
2.0.2CH
Bluetooth Audio
Smart Service
Samsung SMART TV
Smart
Operating System
Tizenâ„¢
Bixby
Web Browser
SmartThings App Support
SmartThings
Smart Feature
TV to Mobile - Mirroring
Mobile to TV - Mirroring, DLNA
TV Initiate Mirroring
Tap View
Multi-View
upto 2 videos
Sound Wall
Mobile Camera Support
360 Video Player
Bluetooth Low Energy
WiFi Direct
TV Sound to Mobile
Sound Mirroring
Ambience
Yes (In Art Mode)
Wireless Dex
Cloud Service
Microsoft 365
Dynamic Black EQ
Surround Sound
Super Ultra Wide Game View
FreeSync
FreeSync Premium Pro
Tuner/Broadcasting
Digital Broadcasting
DVB-T2 (*VN: DVB-T2C)
Analog Tuner
Data Broadcasting
HbbTV 2.0.3 (SG)
Connectivity
HDMI
4
USB
2
Ethernet (LAN)
Digital Audio Out (Optical)
1
RF In (Terrestrial / Cable input)
1/1(Common Use for Terrestrial)/0
Ex-Link ( RS-232C )
HDMI A / Return Ch. Support
eARC
Yes (HDMI 3)
HDMI Quick Switch
Wi-Fi
Yes (WiFi5)
Bluetooth
Yes (BT5.2)
Anynet+ (HDMI-CEC)
One Connect Box
One Connect (Y22 4K)
Design
Design
Brand new frame
Bezel Type
VNB
Slim Type
Slim look
Front Color
BLACK
Stand Type
SIMPLE
Stand Color
BLACK
Additional Feature
9:16 Screen Support
Yes (Need Auto Rotating Accessory, Compatible Model Only)
Décor Mode
Motion Detection (Frame)
Auto Channel Search
Caption (Subtitle)
Connect Shareâ„¢ (HDD)
ConnectShareâ„¢ (USB 2.0)
EPG
Extended PVR
IP Control
OSD Language
Local Languages
BT HID Built-in
USB HID Support
Teletext (TTX)
Time Shift
IPv6 Support
MBR Support
Accessibility
Accessibillity - Voice Guide
UK English, China Chinese
Accessibility - Learn TV Remote / Learn Menu Screen
UK English, (Singpore: +French, Spanish)
Accessibility - Others
Power & Eco Solution
Eco Sensor
Power Supply
AC100-240V 50/60Hz
Power Consumption (Max)
170 W
Auto Power Off
Dimension
Package Size (WxHxD)
1405 x 846 x 185 mm
Set Size with Stand (WxHxD)
1237.9 x 743.4 x 227.8 mm
Set Size without Stand (WxHxD)
1237.9 x 708.8 x 24.9 mm
Stand (Basic) (WxD)
897.2 x 227.8 mm
Stand (Minimum) (WxD)
- x -
VESA Spec
200 x 200 mm