Kategori Produk :
Elektronik Rumah Tangga
Lihat Semua Produk
263
Produk lain dari Samsung :
Samsung Galaxy S25 Ultra 12
Samsung Galaxy S25 Ultra 12/256GB - Titanium Silverblue
Rp 22.999.000
Samsung WT95 Twin Tub denga
Samsung WT95 Twin Tub dengan Dynamic Pulsator 9.5kg WT95H3330MB/SE
Rp 3.849.000
Samsung Galaxy Watch Ultra
Samsung Galaxy Watch Ultra Bluetooth 47mm - Titanium Gray
Samsung Galaxy S25 Ultra 12
Samsung Galaxy S25 Ultra 12/512GB - Titanium Silverblue
Samsung TV 55
Samsung TV 55" Crystal UHD DUE800 4K Smart TV UA55DUE800KXX
Samsung 75 Inch LS03A The Frame Art Mode 4K Smart TV QA75LS03AAKXXD
Gambar :
mulai dari Rp 1.734.030 / bulan
Kartu Kredit dengan Cicilan 0% mulai dari
Deskripsi Produk :
Garansi Resmi Samsung Indonesia Selama 1 Tahun
Spesifikasi
Product
QLED
Series
LS
Display
Screen Size
75"
Resolution
3,840 x 2,160
Video
Picture Engine
Quantum Processor 4K
Adaptive Picture
Yes
One Billion Color
Yes
PQI (Picture Quality Index)
3400
HDR (High Dynamic Range)
Quantum HDR
HDR 10+
Certified
AI Upscale
HLG (Hybrid Log Gamma)
Contrast
Mega Contrast
Color
100% Colour Volume with Quantum Dot
Micro Dimming
Supreme UHD Dimming
Brightness/Color Detection
Brightness/Color Detection
Display Type
Dual LED
Contrast Enhancer
Auto Motion Plus
Film Mode
Natural Mode Support
Filmmaker Mode (FMM)
Audio
Dolby Digital Plus
Active Voice Amplifier
Adaptive Sound
Adaptive Sound+
Object Tracking Sound
OTS Lite
Q-Symphony
Sound Output (RMS)
40W
Speaker Type
4CH
Bluetooth Audio
Smart Service
Samsung SMART TV
Smart
Operating System
Tizenâ„¢
Bixby
Voice Interaction
VN, IN: Vietnamese
Works with Google Assistant
Yes (SG only)
Web Browser
SmartThings App Support
Gallery
Smart Feature
TV to Mobile - Mirroring
Mobile to TV - Mirroring, DLNA
TV Initiate Mirroring
Tap View
Video Communication
Google Duo
Digital Butler
Multi-View
upto 2 videos
Sound Wall
360 Video Player
Bluetooth Low Energy
WiFi Direct
TV Sound to Mobile
Sound Mirroring
Ambience
Ambient Mode+
Wireless Dex
Cloud Service
Microsoft 365
Game Feature
Auto Game Mode (ALLM)
Game Motion Plus
Dynamic Black EQ
Surround Sound
Super Ultra Wide Game View
Game Bar
FreeSync
FreeSync Premium Pro
Tuner/Broadcasting
Digital Broadcasting
DVB-T2 (*VN: DVB-T2C)
Analog Tuner
Data Broadcasting
HbbTV 2.0.2 (SG)
Connectivity
HDMI
4
USB
2
Composite In (AV)
1
Ethernet (LAN)
Digital Audio Out (Optical)
RF In (Terrestrial / Cable input)
1/1(Common Use for Terrestrial)/0
HDMI A / Return Ch. Support
eARC
HDMI Quick Switch
Wi-Fi
Yes (WiFi5)
Bluetooth
Yes (BT4.2)
Anynet+ (HDMI-CEC)
One Connect Box
One Connect (Y20 4K)
Design
Design
Brand new the Frame
Bezel Type
VNB
Slim Type
Slim look
Front Color
BLACK
Stand Type
SIMPLE
Stand Color
BLACK
Additional Feature
Décor Mode
Motion Detection (Frame)
Digital Clean View
Auto Channel Search
Caption (Subtitle)
Connect Shareâ„¢ (HDD)
ConnectShareâ„¢ (USB 2.0)
EPG
Extended PVR
IP Control
OSD Language
Local Languages
BT HID Built-in
USB HID Support
Teletext (TTX)
Time Shift
IPv6 Support
MBR Support
Accessibility
Accessibillity - Voice Guide
UK English, Mandarin Chinese, Korean, (Singpore: +French, Italian, German, Spanish)
Accessibility - Learn TV Remote / Learn Menu Screen
UK English, (Singpore: +French, Spanish)
Accessibility - Others
Power & Eco Solution
Eco Sensor
Power Supply
AC100-240V 50/60Hz
Power Consumption (Max)
290 W
Auto Power Off
Dimension
Package Size (WxHxD)
1839 x 1113 x 207 mm
Set Size with Stand (WxHxD)
1682.3 x 998.5 x 315.8 mm
Set Size without Stand (WxHxD)
1682.3 x 960.4 x 26.9 mm
Stand (Basic) (WxD)
1042.0 x 315.8 mm
Stand (Minimum) (WxD)
- x -
VESA Spec
400 x 400 mm